تفاوت نسخه‌های Server، Workstation و Max-Q در RTX PRO 6000 Blackwell چیست؟

تفاوت نسخه‌های Server، Workstation و Max-Q در RTX PRO 6000 Blackwell چیست؟

کارت‌های گرافیک حرفه‌ای NVIDIA RTX PRO 6000 Blackwell در سه نسخه Server Edition، Workstation Edition و Max-Q Workstation Edition عرضه شده‌اند. هر سه مدل از معماری Blackwell استفاده می‌کنند و به ۹۶ گیگابایت حافظه گرافیکی GDDR7 با پشتیبانی از ECC مجهز هستند؛ اما تفاوت در توان مصرفی، پهنای باند حافظه، سیستم خنک‌ کننده و نوع استقرار باعث می‌شود هر نسخه برای کاربرد متفاوتی مناسب باشد. در نگاه اول ممکن است این سه کارت بسیار شبیه به هم به نظر برسند….

آخرین بروزرسانی: 26 مهر 1405
⏱ زمان مطالعه: 27 دقیقه

کارت‌های گرافیک حرفه‌ای NVIDIA RTX PRO 6000 Blackwell در سه نسخه Server Edition، Workstation Edition و Max-Q Workstation Edition عرضه شده‌اند. هر سه مدل از معماری Blackwell استفاده می‌کنند و به ۹۶ گیگابایت حافظه گرافیکی GDDR7 با پشتیبانی از ECC مجهز هستند؛ اما تفاوت در توان مصرفی، پهنای باند حافظه، سیستم خنک‌ کننده و نوع استقرار باعث می‌شود هر نسخه برای کاربرد متفاوتی مناسب باشد.

در نگاه اول ممکن است این سه کارت بسیار شبیه به هم به نظر برسند. بااین‌حال، انتخاب بین آن‌ها فقط به تعداد هسته‌های پردازشی یا ظرفیت حافظه محدود نمی‌شود. برای انتخاب درست باید عملکرد واقعی، تعداد GPUهای موردنیاز، فضای نصب، مصرف برق، سازگاری نرم‌افزاری و روش دفع حرارت را نیز در نظر گرفت.

تفاوت نسخه‌های Server، Workstation و Max-Q در RTX PRO 6000 Blackwell چیست؟

در این مقاله، سه نسخه RTX PRO 6000 Blackwell را از نظر مشخصات فنی، بنچمارک Blender، کاربردهای هوش مصنوعی و رندرینگ، خروجی تصویر و منبع تغذیه مقایسه می‌کنیم تا مشخص شود کدام مدل برای هر سناریو انتخاب مناسب‌تری است.

مقایسه سریع Server، Workstation و Max-Q

مشخصه Server Edition Workstation Edition Max-Q Workstation Edition
معماری Blackwell Blackwell Blackwell
هسته‌های CUDA 24,064 24,064 24,064
حافظه گرافیکی 96GB GDDR7 ECC 96GB GDDR7 ECC 96GB GDDR7 ECC
رابط حافظه 512 بیت 512 بیت 512 بیت
پهنای باند حافظه 1,597 GB/s 1,792 GB/s 1,792 GB/s
عملکرد FP32 اعلام‌شده 120 TFLOPS 125 TFLOPS 110 TFLOPS
عملکرد RT اعلام‌شده 355 TFLOPS 380 TFLOPS 333 TFLOPS
عملکرد AI اعلام‌شده تا 4 PFLOPS در FP4 تا 4,000 AI TOPS تا 351 AI TOPS
توان مصرفی برد 400 تا 600 وات، قابل تنظیم 600 وات 300 وات
خنک‌ کننده غیرفعال در نسخه سرور ؛ گزینه مایع نیز موجود است Double Flow-Through فعال
خروجی تصویر 4× DisplayPort 2.1 4× DisplayPort 2.1b 4× DisplayPort 2.1b
رابط سیستم PCIe 5.0 x16 PCIe 5.0 x16 PCIe 5.0 x16
کاربرد اصلی سرور و دیتاسنتر حداکثر عملکرد تک‌GPU ورک‌استیشن متراکم و چند GPU

منابع مشخصات: NVIDIA Server Edition، NVIDIA Workstation Edition و دیتاشیت Max-Q. اعداد AI با دقت عددی و شرایط محاسبه متفاوت گزارش می‌شوند و مستقیماً قابل مقایسه نیستند.

۱. بررسی تخصصی RTX PRO 6000 Blackwell Server Edition

نسخه RTX PRO 6000 Blackwell Server Edition برای سرورهای حرفه‌ای و زیرساخت‌های دیتاسنتری طراحی شده است؛ محیط‌هایی که در آن‌ها پایداری زیر بار کاری طولانی، استفاده از چند GPU، مدیریت حرارت در سطح شاسی و یکپارچگی با زیرساخت پردازشی اهمیت بالایی دارد. (مقاله تخصصی )

مشخصات فنی Server Edition

ویژگی کلیدی مشخصات فنی رسمی (Server Edition)
معماری NVIDIA Blackwell
هسته‌های CUDA 24,064
حافظه 96GB GDDR7 ECC
رابط حافظه 512 بیت
پهنای باند حافظه 1,597 GB/s
عملکرد FP32 120 TFLOPS
عملکرد RT 355 TFLOPS
عملکرد Tensor در FP4 تا 4 PFLOPS
عملکرد Tensor در FP8 تا 2 PFLOPS
عملکرد Tensor در FP16/BF16 تا 1 PFLOP
رابط سیستم PCIe 5.0 x16
توان مصرفی 400 تا 600 وات، قابل تنظیم
خروجی تصویر 4× DisplayPort 2.1

RTX PRO 6000 Server Edition برای چه کارهایی مناسب‌تر است؟

هوش مصنوعی و استنتاج سازمانی: حافظه ۹۶ گیگابایتی به اجرای مدل‌های بزرگ‌تر یا افزایش اندازه batch کمک می‌کند. سرعت واقعی به معماری مدل، دقت محاسبات، نرم‌افزار و پهنای باند حافظه وابسته است.

سرورهای چند GPU: طراحی این نسخه برای استقرار در سرور انجام شده است. امکان استفاده از چند کارت در یک شاسی به سازگاری سرور، توان برق و طراحی حرارتی بستگی دارد.

رندرینگ توزیع‌شده و محاسبات علمی: برای بارهای کاری‌ای که قابلیت تقسیم میان چند GPU را دارند، نسخه Server می‌تواند در یک زیرساخت سازمانی به کار گرفته شود.

مجازی‌سازی ورک‌استیشن: برای ارائه منابع گرافیکی مجازی به چند کاربر، باید پشتیبانی نرم‌افزاری، مجوز vGPU و پیکربندی مورد تأیید NVIDIA بررسی شود.

مشخصات فنی کارت گرافیک NVIDIA RTX PRO 6000 Blackwell Server Edition

اگر نسخه Server فن ندارد، چطور باید خنک شود؟

نکته بسیار مهم این است که خنک‌کننده غیرفعال (پسیو) روی کارت به معنی بی‌نیازی از فن نیست. نسخه Server Edition فن اختصاصی روی خود کارت ندارد. در این طراحی، فن‌های قدرتمند شاسی سرور باید جریان هوای کافی را از میان هیت‌سینک کارت عبور دهند. بنابراین نصب آن در یک کیس معمولی، بدون بررسی جریان هوا، ممکن است باعث افزایش دما، افت فرکانس یا ناپایداری شود.

برای استفاده صحیح باید این موارد رعایت شوند:

  1. شاسی سازگار: از سروری استفاده کنید که سازنده آن نصب این مدل GPU را تأیید کرده باشد.
  2. جریان هوای کنترل‌شده: مسیر عبور هوا باید متناسب با طراحی کارت و آرایش سایر قطعات باشد.
  3. فاصله و تراکم کارت‌ها: نصب چند GPU در کنار هم می‌تواند مقاومت جریان هوا و دمای کاری را افزایش دهد.
  4. پایش دما و عملکرد: دمای GPU، فرکانس و نشانه‌های thermal throttling را در بار کاری طولانی بررسی کنید.
  5. خنک‌ کننده مایع: اگر نسخه و سرور انتخابی از راهکار مایع پشتیبانی کنند، می‌توان مدل سازگار را بررسی کرد.

NVIDIA برای Server Edition گزینه‌های هواخنک و مایع‌خنک را معرفی کرده است؛ اما این دو راهکار به شاسی و طراحی حرارتی متفاوت نیاز دارند.

نتیجه: اگر هدف نصب کارت در یک ورک‌استیشن رومیزی معمولی است، نسخه Server را صرفاً به دلیل مشخصات پردازشی آن انتخاب نکنید. هزینه و پیچیدگی خنک‌ کننده می‌تواند انتخاب نسخه Workstation یا Max-Q را منطقی‌تر کند.

۲. بررسی تخصصی RTX PRO 6000 Blackwell Workstation Edition

نسخه RTX PRO 6000 Blackwell Workstation Edition برای کاربرانی طراحی شده که در یک ورک‌استیشن حرفه‌ای به عملکرد بالای یک GPU، حافظه زیاد و توان پردازشی مناسب برای رندرینگ، طراحی سه‌بعدی، هوش مصنوعی و شبیه‌سازی نیاز دارند.(مقاله تخصصی)

مشخصات فنی Workstation Edition

ویژگی کلیدی مشخصات فنی رسمی (Workstation Edition)
معماری NVIDIA Blackwell
هسته‌های CUDA 24,064
حافظه 96GB GDDR7 ECC
رابط حافظه 512 بیت
پهنای باند حافظه 1,792 GB/s
عملکرد FP32 125 TFLOPS
عملکرد RT 380 TFLOPS
عملکرد AI اعلام‌شده 4,000 AI TOPS
رابط سیستم PCIe 5.0 x16
توان مصرفی برد 600 وات
کانکتور برق 1× PCIe CEM5 شانزده‌پین
خنک‌ کننده Double Flow-Through
خروجی تصویر 4× DisplayPort 2.1b

این نسخه برای چه کاربردهایی بهتر است؟

رندرینگ سه‌بعدی: در پروژه‌های پیچیده Blender، V-Ray و گردش‌کارهای مشابه، توان پردازشی و حافظه ۹۶ گیگابایتی می‌توانند مزیت مهمی باشند.

طراحی صنعتی و مهندسی: برای CAD، تجسم حرفه‌ای و شبیه‌سازی، علاوه بر قدرت GPU باید گواهی نرم‌افزاری و سازگاری درایور با برنامه مورد استفاده نیز بررسی شود.

توسعه هوش مصنوعی: این مدل برای توسعه و اجرای مدل‌ها، استنتاج و پردازش داده‌های بزرگ مناسب است؛ به‌ویژه زمانی که ظرفیت حافظه و عملکرد تک‌GPU اهمیت زیادی دارند.

کارت گرافیک ورک استیشن انویدیا RTX PRO 6000 Blackwell Workstation با حافظه ۹۶ گیگابایت

خنک‌ کننده Workstation Edition

طراحی Double Flow-Through برای عبور هوا در مسیرهای مشخص داخل کارت ساخته شده است. بااین‌حال، این طراحی به معنی سازگاری خودکار با هر کیس نیست.به دلیل توان مصرفی ۶۰۰ وات، باید فضای کافی، جریان هوای مناسب، منبع تغذیه سازگار و اتصال برق تأییدشده فراهم باشد. برای سیستم‌های کوچک یا چند GPU، محدودیت‌های حرارتی و توان برق باید پیش از خرید بررسی شوند.

۳. بررسی تخصصی RTX PRO 6000 Blackwell Max-Q Workstation Edition

نسخه RTX PRO 6000 Blackwell Max-Q Workstation Edition با هدف افزایش تراکم GPU و کاهش توان مصرفی طراحی شده است. این مدل همچنان ۹۶ گیگابایت حافظه GDDR7 ECC دارد، اما توان مصرفی آن ۳۰۰ وات است؛ یعنی نصف توان اسمی نسخه Workstation.(مقاله تخصصی)

مشخصات فنی Max-Q

ویژگی کلیدی مشخصات فنی رسمی (Max-Q Edition)
معماری NVIDIA Blackwell
هسته‌های CUDA 24,064
حافظه 96GB GDDR7 ECC
رابط حافظه 512 بیت
پهنای باند حافظه 1,792 GB/s
عملکرد FP32 110 TFLOPS
عملکرد RT 333 TFLOPS
عملکرد AI اعلام‌شده 351 AI TOPS
رابط سیستم PCIe 5.0 x16
توان مصرفی برد 300 وات
کانکتور برق ۱× PCIe CEM5 شانزده‌پین
خنک‌ کننده فعال
خروجی تصویر 4× DisplayPort 2.1b

چرا Max-Q برای سیستم‌های چند GPU مناسب است؟

نسخه Max-Q برای ورک‌استیشن‌های متراکم، با پشتیبانی طراحی محصول تا چهار GPU در یک سیستم سازگار، در نظر گرفته شده است. توان ۳۰۰ واتی آن کمک می‌کند بودجه برق و حرارت سیستم بهتر مدیریت شود.

کاربردهای مناسب آن شامل موارد زیر هستند:

  • رندرینگ توزیع‌شده روی چند GPU
  • اجرای چند مدل یا سرویس هوش مصنوعی
  • توسعه و استنتاج در سیستم‌های چند GPU
  • پردازش‌های حرفه‌ای در محدودیت توان و فضای نصب

بااین‌حال، چهار کارت Max-Q در صورت رسیدن هم‌زمان به توان اسمی خود، مجموعاً ۱۲۰۰ وات فقط برای GPUها نیاز دارند. پاور، مادربرد، شاسی، تهویه و نرم‌افزار باید برای چنین پیکربندی‌ای طراحی شده باشند.

آیا Max-Q از Workstation ضعیف‌تر است؟

از نظر نرخ‌های اوج FP32 و RT، نسخه Max-Q پایین‌تر از Workstation قرار می‌گیرد. اما «ضعیف‌تر بودن» در همه کاربردها نتیجه‌گیری دقیقی نیست.

اگر هدف بیشترین عملکرد یک کارت باشد، Workstation انتخاب قوی‌تری روی کاغذ است. اگر هدف افزایش تراکم GPU، مدیریت توان و حرارت یا اجرای چند بار کاری هم‌زمان باشد، Max-Q می‌تواند انتخاب مناسب‌تری باشد.

کارت گرافیک ورک‌استیشن انویدیا مدل RTX PRO 6000 Blackwell نسخه Max-Q

۴. مقایسه بنچمارک RTX PRO 6000 Blackwell در Blender

برای بررسی عملکرد واقعی، می‌توان از پایگاه عمومی Blender Open Data استفاده کرد. این پایگاه نتایج ثبت‌شده کاربران را بر اساس مدل GPU، نسخه نرم‌افزار و نوع پردازش گروه‌بندی می‌کند.

در جدول زیر، امتیاز میانه نتایج موجود برای هر سه مدل آمده است.

رتبه بر اساس امتیاز مدل GPU امتیاز میانه Blender تعداد نتایج گزارش‌شده
۱ Workstation Edition 16,771.17 285
۲ Server Edition 15,640.22 46
۳ Max-Q Workstation Edition 15,100.10 81

تفسیر نتایج بنچمارک

بر اساس این داده‌ها، Workstation Edition بالاترین امتیاز میانه را دارد:

  • حدود ۷.۲ درصد بالاتر از Server Edition
  • حدود ۱۱.۱ درصد بالاتر از Max-Q Workstation Edition

این درصدها فقط اختلاف امتیاز میانه در مجموعه داده یادشده را نشان می‌دهند؛ نباید آن‌ها را تضمین کرد که Workstation در تمام نرم‌افزارها یا پروژه‌ها دقیقاً همین میزان سریع‌تر است.

چرا بنچمارک Blender به‌تنهایی کافی نیست؟

Blender بیشتر برای ارزیابی عملکرد رندرینگ سه‌بعدی مفید است. برای انتخاب کارت در هوش مصنوعی، CAD، شبیه‌سازی یا مجازی‌سازی باید بنچمارک همان کاربرد را هم بررسی کرد.

۵. خروجی تصویر و پشتیبانی از چند مانیتور

هر سه نسخه RTX PRO 6000 Blackwell چهار خروجی DisplayPort دارند؛ اما مشخصات نمایشگر و کاربرد عملی هر کارت باید با توجه به نسخه آن بررسی شود.

مشخصه Server Edition Workstation Edition Max-Q Workstation Edition
تعداد خروجی ۴ ۴ ۴
نوع رابط اعلام‌شده DisplayPort 2.1 DisplayPort 2.1b DisplayPort 2.1b
کاربرد سرور و پردازش حرفه‌ای ورک‌استیشن چندمانیتوره ورک‌استیشن چندمانیتوره و چند GPU

۶. توان مصرفی و منبع تغذیه موردنیاز

توان مصرفی GPU یکی از مهم‌ترین عوامل در انتخاب نسخه مناسب RTX PRO 6000 است. توان بیشتر می‌تواند با عملکرد پردازشی بالاتر همراه باشد، اما به ظرفیت برق‌رسانی و مدیریت حرارت بیشتری نیز نیاز دارد.

مشخصه Server Edition Workstation Edition Max-Q Workstation Edition
توان مصرفی برد 400 تا 600 وات، قابل تنظیم 600 وات 300 وات
اتصال برق مدل دسکتاپ وابسته به SKU و طراحی برد سرور ۱× PCIe CEM5 شانزده‌پین ۱× PCIe CEM5 شانزده‌پین
خنک‌ کننده غیرفعال در نسخه هواخنک؛ گزینه مایع نیز موجود است Double Flow-Through فعال
اولویت طراحی برق کل سرور و تعداد GPUها ورک‌استیشن پرقدرت ورک‌استیشن کم‌مصرف‌تر و متراکم

۷. کدام RTX PRO 6000 Blackwell برای هر کاربرد قوی‌تر است؟

نوع کاربرد انتخاب پیشنهادی دلیل
حداکثر عملکرد یک GPU Workstation Edition بالاترین نرخ اوج FP32 و RT در بین این سه مدل
رندرینگ Blender Workstation Edition بالاترین امتیاز میانه در داده‌های Blender بررسی‌شده
سرور هوش مصنوعی و دیتاسنتر Server Edition طراحی برای استقرار سروری و مدیریت حرارتی شاسی
ورک‌استیشن چند GPU Max-Q Workstation Edition توان ۳۰۰ واتی و طراحی مناسب برای تراکم بالاتر GPU
توسعه و استنتاج هوش مصنوعی هر سه، بسته به زیرساخت ظرفیت حافظه یکسان؛ تفاوت در توان، استقرار و عملکرد
طراحی سه‌بعدی و چندمانیتوره Workstation یا Max-Q طراحی مناسب ورک‌استیشن و چهار خروجی DisplayPort
مجازی‌سازی سازمانی Server Edition طراحی برای سرور و پشتیبانی از راهکارهای vGPU در پیکربندی‌های سازگار

۸. آیا RTX PRO 6000 Server Edition را می‌توان در کامپیوتر معمولی نصب کرد؟

شباهت رابط PCIe به‌تنهایی سازگاری با یک ورک‌استیشن معمولی را تضمین نمی‌کند. پیش از نصب نسخه Server باید موارد زیر بررسی شوند:

  1. سازگاری شاسی و مادربرد با ابعاد و مشخصات کارت
  2. تأمین برق و اتصالات تأییدشده
  3. جریان هوای کافی یا راهکار خنک‌ کننده سازگار
  4. امکان حفظ دمای مناسب در بار کاری طولانی
  5. پشتیبانی BIOS، سیستم‌عامل و درایور

آیا RTX PRO 6000 Server Edition را می‌توان در کامپیوتر معمولی نصب کرد

۹. جمع‌بندی نهایی؛ کدام نسخه RTX PRO 6000 را بخریم؟

سه نسخه RTX PRO 6000 Blackwell از نظر معماری، تعداد هسته‌های CUDA و ظرفیت حافظه شباهت زیادی دارند، اما برای یک هدف واحد ساخته نشده‌اند.

  • RTX PRO 6000 Blackwell Workstation Edition: مناسب کاربرانی که بیشترین عملکرد یک GPU را برای رندرینگ، طراحی حرفه‌ای، شبیه‌سازی یا توسعه هوش مصنوعی می‌خواهند.
  • RTX PRO 6000 Blackwell Server Edition: مناسب سرورها و دیتاسنترهایی که به توان پردازشی بالا، استقرار سازمانی و زیرساخت خنک‌ کننده و برق سازگار نیاز دارند.
  • RTX PRO 6000 Blackwell Max-Q Workstation Edition: مناسب سیستم‌های متراکم و چند GPU که مدیریت توان و حرارت در آن‌ها اهمیت زیادی دارد.

۱۰. پرسش‌های متداول درباره RTX PRO 6000 Blackwell

تفاوت اصلی RTX PRO 6000 Workstation و Max-Q چیست؟
مهم‌ترین تفاوت در توان مصرفی و طراحی محصول است. Workstation Edition تا ۶۰۰ وات توان مصرفی دارد و برای عملکرد بالای تک‌GPU طراحی شده است؛ Max-Q با توان ۳۰۰ وات برای سیستم‌های متراکم‌تر و چند GPU مناسب‌تر است.

آیا RTX PRO 6000 Server Edition فن داخلی دارد؟
نسخه Server با طراحی غیرفعال روی کارت عرضه می‌شود و به جریان هوای مناسب شاسی سرور نیاز دارد.

آیا هر سه مدل ۹۶ گیگابایت حافظه دارند؟
بله، هر سه نسخه ۹۶ گیگابایت حافظه GDDR7 با پشتیبانی از ECC دارند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
100٪
از 1 نفر، 1 نفر این مقاله را مفید دانسته‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط